نقشه استان

نرم افزار اندروید هواشناسی

آمار بازدیدکنندگان سایت

امروز129
دیروز168
این ماه3274
کل296530

چه کسی آنلاین است!

1
آنلاین

پرسش های متداول هواشناسی
تعریف هواشناسی
هواشناسی علم مطالعه وضعیت کنونی جو می باشد. یکی از کارهای عمده آن پیش‌بینی هوای آینده است.در مقیاس جهانی ترکیبی از مطالعات فیزیکی اتمسفر و پدیده‌های آنهاست و به دو بخش اصلی تقسیم می‌شود: هواشناسی دینامیک: بوسیله قوانین مکانیک و ترمنودینامیک حالات اتمسفر مطالعه می‌شود. هواشناسی سینپوتیک: از طریق تجربی و تهیه نقشه‌های سینپوتیک که در ساعات معینی تهیه می‌شود.
تعریف اقلیم شناسی
اقلیمشناسی (آب و هواشناسی)به بررسی و تجزیه و تحلیل پارامترهای آب و هوایی در مدت زمان طولانی در یک منطقه می پردازد و ضمن بیان شرایط بلند مدت آب و هوائی یک منطقه به موضوعاتی نظیر تغییرات اقلیمی، مدلسازی اقلیمی به منظور انجام پیش آگاهی ها در زمان آینده نیز می پردازد.در اقلیم شناسی سعی می‌شود با شناخت آب و هوای هر منطقه، تأثیرهای آب و هوایی آن بر روی انسان و محیط مشخص شود.آب و هواشناسی علاوه بر اصول هواشناسی از علوم جغرافیایی نیز برای اهداف خود استفاده می کند.
اتمسفر زمین چگونه است؟
فضای بین اتمسفر زمین وسیارات منظومه شمسی خلا کامل نیست اگر چه چگالی مواد بین سیارات کم است این فضا مقادیری گازهای داغ وذرات گرد و غبار در بر دارد.اتمسفر زمین را بر حسب چگونگی روند دما، اختلاف چگالی، تغییرات فشار، تداخل گازها و سرانجام ویژگیهای الکتریکی به لایه‌های زیر تقسیم کرده‌اند:
۱- تروپوسفر (Troposphere)
2-استراتوسفر (Stratosphere)
3-مزوسفر (Mesosphere)
4-یونسفر (Ionosphere)
5-اگزوسفر (Exosphere)
تعریف توده‌ هوا
یک توده هوا عبارت است از حجم عظیمی از هوا که خصوصیات فیزیکی آن به ویژه از نظر دما و رطوبت و آهنگ کاهش دما (در سطح افقی برای کیلومترها تقریبا همسان باشد.
جبهه هوا چیست؟
مرز بین دو توده هوا را جبهه هوا می‌گویند که بنا به وضعیت غالب (یعنی وضعیتی که توده هوای سرد غالب بر گرم باشد و یا بالعکس) جبهه را نام‌گذاری می‌کنند.
جبهه‌های گرم: یک جبهه گرم ، جبهه‌ای است که در طول آن ، هوای گرم جانشین هوای سرد می‌شود. در صورتی که که جهت حرکت توده‌های هوا به طریقی باشد که هوای گرم به تدریج از روی سطح زمینی عبور کند که قبلاً در آنجا هوای سرد وجود داشته است، جبهه تشکیل شده ، جبهه گرم خواهد بود. بر روی نقشه‌های هواشناسی ، جبهه گرم معمولاً به صورت نیم دایره‌های سیاه رنگ و در سمتی که جبهه به آن طرف حرکت می‌کند رسم می‌شود. بر روی نقشه‌های چاپی ، جبهه گرم با خط پر رنگ و قرمز مشخص شود. حاصل شکل گیری جبهه گرم ایجاد پوشش نسبتاً ضخیم ابر بر روی سطح جبهه و در نزدیکی دنباله آن و بارندگی یکنواخت است.
جبهه‌های سرد:در جبهه‌های سرد ، هوای سرد جانشین هوای گرم می‌شود. تیغه‌های سیاه رنگ بر روی خطی که جبهه را نشان می‌دهد علامت جبهه سرد هستند و همیشه بر روی جهتی قرار داده می‌شوند که جبهه در آن مسیر حرکت می‌کنند. بر روی نقشه‌های هواشناسی جبهه سرد با خط پررنگ آبی مشخص می‌شود. حاصل تشکیل جبهه سرد بوجود آمدن ابرهای کومولوس و کومولونیمبوس ، همراه با بارندگیهای رگباری است.                          
فشار هوا چیست؟
فشار هوا نیرویی است که هوا بر یک واحد از سطح زمین وارد می کند و مقدار آن در سطح دریای آزاد، برابر است با وزن ستونی از جیوه به ارتفاع ۷۶ سانتیمتر. واحد اندازه گیری فشار هوا در آب و هواشناسی میلی بار یا هکتوپاسکال می باشد؛ هر میلی بار یا هکتوپاسکال برابر با ۱۰۰۰ دین بر سانتی متر مربع می باشد فشار ستون هوا در سطح دریای آزاد ۱۰۱۳ هکتوپاسکال بر سانتی متر مربع می باشد.
خطوط همفشار چیست؟
خطوطی که در روی نقشه های هواشناسی تمام نقاطی را که در یک دوره مشخص دارای تغییرات فشار جوی یکسان هستند را به یکدیگر متصل می کند .
مرکز کم فشار چیست ؟
به منطقه کم فشار که وسعت آن ممکن است به هزار ها کیلومتر برسد گفته می شود.در چنین ناحیه ای کمترین فشار در مرکز بوده و در امتداد شعاع به طرف حاشیه مقدار فشار افزایش پیدا میکند.چرخندها معمولا بر اثر صعود دینامیکی هوا ایجاد می شوند. جهت حرکت در چرخندها در نیمکره شمالی بر خلاف عقربه های ساعت است. مرکز کم فشار گاهی چرخند یا سیکلون هم نامیده می شود.
مرکز پرفشار چیست؟
منطقه ای که در آن فشار جو در مقایسه با منطقه مجاور زیاد است و در آن حداقل یک منحنی بسته وجود داشته باشد.در نیمکره شمالی بادها در جهت عقربه های ساعت می چرخند در حالیکه در نیمکره جنوبی این حالت بر عکس است.درمرکز  واچرخند بادها آرام ولی در کنارها باد شدت یافته و قوی تر می شود. بهطور کلی آنتی سیکلونها در عرض های جغرافیائی 30درجه شمالی و 60 درجه جنوبی به صورتدائمی یافت می شوند.مراکز پرفشار گاهی واچرخند یا آنتی سیکلون هم نامیده می شود.
دما چیست؟
دما یکی از عناصر اساسی شناخت هوا می باشد، با توجه به دریافت نامنظم انرژی خورشیدی توسط زمین، دمای هوا در سطح زمین دارای تغییرات زیادی است که این تغییرات به نوبه خود سبب تغییرات دیگری در سایر عناصر هوا می گردد. دمای هوا را به وسیله دماسنج اندازه گیری می کنند.
خطوطی که در روی نقشه های هواشناسی تمام نقاطی را که در یک دوره مشخص دارای تغییرات دمایی یکسان هستند را به یکدیگر متصل می کندخطوط همدما نامیده می شود.
تفاوت دما و گرما چیست؟
گرما، میزان انرژی را مشخص می کند در حالیکه دما بیانگر میزانگرمی و سردی یک جسم است به عنوان مثال اگرچه دمای یک فنجان آب جوش بیشتر از دمای آباستخر است اما گرمای آن بسیار کمتر از آب استخر است.
وارونگی دمایی چیست؟
وارونگی دمایی زمانی رخ می دهد که بر خلاف شرایط معمولی در جو نزدیک زمین، با افزایش ارتفاع دمای هوا افزایش یابد که در شهرهای بزرگ و صنعتی باعث آلودگی هوا می گردد،برخی از عوامل مهم ایجاد وارونگی موارد زیر می باشند:
1-     وجود هوای سرد و خشک که باعث جذب تشعشع جزئی حرارت زمین می‌گردد
2-     آسمان صاف و بدون ابر که عمل تشعشع را سرعت می بخشد
3-     هوای آرام و بدون باد که باعث عدم تداخل هوای سرد و گرم شود
اثر گلخانه ای چیست؟
به مجموعه‌ای از گازها که مقداری از انرژی خورشید را در جو زمین نگه می‌دارندو باعث گرم شدن جو می‌شوند‍‍، گازهای گلخانه‌ای می‌گویند. بخار آب(H2O)، دی اکسیدنیتروژن (NO2)، دی اکسیدکربن (CO2) و متان (CH4) گازهای گلخانه‌ای اصلی هستند. اگر این گازها در جو نبودند، انرژی گرمایی خورشید مجددا به فضا بر می‌گشت و به این ترتیب هوای زمین ۳۳ درجه سانتیگراد سردتر از الان می‌شد. اثر گلخانه‌ای به افزایش دمای کره زمین در اثر وجود گازهای گلخانه‌ای در جو زمین گفته می‌شود.
رعد و برق چیست؟
ابرها طی فرایندهایی (که همه جوانب آن فعلا مشخص نیست) بشدت باردار میشوند که این بار معمولا مثبت است, روی سطح زمین بار منفی القا میکند و به این ترتیب مجموعه ی ابر هوا و زمین به یک خازن بسیار بزرگ تبدیل میشود که لحظه به لحظه بارشان بیشتر میشود و بنابراین اختلاف پتانسیل دو قطب ان در حال افزایش است. بالاخره مقدار این بار الکتریکی انقدر زیاد میشود که اختلاف پتانسیل بین ابر و زمین به ۱۰ تا ۱۰۰ میلیون ولت میرسد که باعث تخلیه الکتریکی می شود وهمین تخلیه الکتریکی است که نور و صدا تولید میکند.                                       
لکه‌های خورشیدی چیست؟
نواحی بر روی سطح خورشید که حتی بدون کمک تلسکوپ و از روی زمین هم دیده می‌شوند. تضاد حرارتی میان این نواحی و بخشهای پیرامونی آن‌ها را به شکل لکه‌های سیاهی نمودار می‌سازد که می توانند مانع از انتقال گرما شوند.
النینو چیست؟
اتمسفر زمین دارای خصوصیات عجیب و منحصر به فرد می باشد و هرگونه تغییر دریک مکان در شرایط اقلیمی آن می تواند باعث تغییرات گسترده در نقاط دیگر کره زمین شود به شاخصهایی که این تغییرات را بررسی و اندازه گیری می کنند، شاخصهای دور پیوند گفته می شود که النینو یکی از این شاخصهای دور پیوند می باشد . شاخصهایی NAO, AO, MEI, MJO و....-رویداد ال نینو / نوسان جنوبی یکی از مهمترین و شاخص ترین رویداد هایی است که منجر به ظهور نا بهنجاری های آب و هوایی در بسیاری از نقاط جهان می شود . ناموزونی دما در سطح دریا و نوسانات فشار ، مجموعه این تغییرات را بنام نوسانات جنوبی می نامند که با کلمه اختصاری ENSO (ElNino Southern Oscillation )یعنی ترکیبی از دو کلمه ال نینو و نوسانات جنوبی است بکار می رود. ال نینو مولفه اقیانوسی ENSO می باشد و با دگرگونیهای بزرگ در دماهای سطح دریا در منطقه آرام حاره ای پدیدار می گردد . هرچند درباره تاثیر این شاخصها بر روی آب و هوای جهان و ایران کارای زیادی انجام گرفته ولی هنوز به طور قاطع نمی توان تاثیر این شاخصها را بر روی آب و هوای ایران پذیرفت.
پیش بینی وضعیت آب و هوا چگونه صورت میگیرد؟
محققان امور هواشناسی جدیدترین اطلاعات واصله برای مثال درباره فشار هوا، وزش باد و دمای هوا را در ارتباط با یکدیگر در نظر گرفته و محاسبه می کنند و در پایان به عنوان نتایج کار خود می توانند هوای چند ساعت و حتی چند روز آینده را پیش بینی کنند. اینگونه پیش بینی هوا که از طریق محاسبه ارقام و اعداد مختلف با یکدیگر به دست می آید، در سراسر جهان شیوه ای بسیار متداول است. البته در هر صورت مقداری خطا وجود دارد،نه به این خاطر که متخصصان هواشناسی در کار خود سهل انگاری می کنند بلکه به این دلیل که در اصل، کل تغییرات هوا را نمی توان از قبل پیش بینی کرد.
رادار هواشناسی چیست؟
رادار یک سیستم الکترومغناطیسی است که برای تشخیص و تعیین موقعیت هدف بکار می رود . با رادار می توان درون محیطی را که برای چشم ،غیر قابل نفوذ است دید مانند تاریکی،ابر،باران،مه.برف،غبار و غیره.اما مهمترین مزیت رادار توانایی آن در تعیین فاصله یا حدود هدف می باشد.کاربرد رادارها در اهداف زمینی ، هوایی،دریایی،فضایی و هواشناسی می توان پیش بینی های لازم را ارائه کرد.ایجاد سیستمی با توانایی بالا در ردیابی پدیده ها هدف عمده رادارهای هواشناسی کشور است.
رادیو سوند (Radio sonde) چیست ؟
رادیوسوندها  دستگاه های هواشناسی هستند که برای اندازه گیری دما، رطوبت،‌ فشار، سمت و سرعت باد در جو بالا بکار می‌روند. دو عنصر ازن و تابش نیز می تواند توسط این دستگاه ها اندازه گیری شود.
بویی (buoy ) چیست ؟
از آنجا که فرایندهای هواشناسی به صورت جهانی عمل می کنند لذا نیاز است که اطلاعات دیده بانی از سرتاسر جهان، از جمله مناطق دور افتاده و خالی از سکنه نیز تهیه شود. بدین منظور سکوهای دیده بانی شناور به نام بویی (Buoy) ساخته شده است که در نقاط مختلف اقیانوسها مستقر بوده و از طریق ادوات نصب شده بر روی آنها اطلاعات جوی اندازه گیری می شود. این اطلاعات برروی نوار، ضبط و از طریق شبکه‌های کامپیوتری در اختیار پژوهشگران قرار می گیرد
نسیم دریا و خشکی چیست؟
ظرفیت گرمایی ویژه آب باعث می گردد تا در طول روز دیرتر از خشکی های اطاف آن گرم شود و این امر سبب ایجاد تغییر در دمای سطح آب و خشکی اطراف می گردد(خشکی در طول روز گرمتر می شود) .از آنجائیکه حرکت هوا از منطقه پر فشار به کم فشار(منطقه گرمتر) صورت می گیرد در طول روز شاهد وزش نسیم از دریا به طرف خشکی در سطح زمین هستیم که تحت عنوان نسیم دریا به خشکی SEABREEZE))نامیده مشود.در طول شب این فرایند بر عکس صورت می شود و موجب تشکیل نسم خشکی به دریا LANDBREEZE))در سطح زمین می گردد.
نقشه سینوپتیکی چیست؟
نقشه هواشناسی که تمام پارامترهای مهم هواشناسی برای تعیین شرایط جوی در یک زمان معین و برای یک ناحیه بسیار وسیع در آن لحاظ شده باشد
باروری ابرها چیست ؟

ریختن یا تزریق مواد لازم از قبیل دی اکسید کربن جامد ،بلورهای یدورنقره و غیره  از طریق هواپیما وراکت و… را به درون ابرها به منظور فراهم نمودن شرایط بارش را باروری ابرها می گویند،باروری ابرها شاخه ای از علم تعدیل آب و هوا می باشد که با اجرای آن قابلیت بارش ابرها افزوده میگردد. برای ایجاد باران مصنوعی باید عوامل ابر ، رطوبت ، دما و سایر شرایط جوی فراهم باشد .بطور كلي طبيعت براي ايجاد ابر نياز به سه عامل مهم دارد كه عبارتند از:
1. رطوبت
2. صعود هواي حامل رطوبت 
3.ذرات بسيار ريزي بنام آئروسل كه نقش پايه‌اي براي رشد قطرك هاي آب يا ايجاد كريستال هاي يخ را بعهده دارند.
يكي از عوامل مؤثر بر راندمان بارش در ابرهائي كه آنها را بعنوان ابر باران زا مي‌شناسيم، بهينه‌بودن تعداد آئروسل ها و نوع آنها مي‌باشد. در صورتي كه نوع و تعداد موردنياز اين آئروسل ها در داخل ابر مناسب نباشد، آنگاه ابر نمي‌تواند به حداكثر قابليت خود جهت ايجاد بارش برسد و در واقع راندمان آن كاهش مي‌يابد. آئروسل هاي اشاره شده گستره وسيعي از ذرات بسيار ريز ميكروني را شامل مي‌شوند. در طبيعت اين آئروسل ها از طريق گردو خاك پراكنده شده در هوا، ذرات پراكنده شده در هوا از طريق فعاليت آتشفشان ها، ذرات نمك جداشده از آب درياها و اقيانوس ها و حتي برخي باكتري ها و موجودات ريز ميكروسكوپي و غيره تأمين مي‌شوند. اصولاً فرآيندهاي ايجاد كننده بارش در ابرهاي گرم و سرد با هم تفاوت هايي دارد. در ابرهاي گرم رشد يك قطره باران غالباً از طريق تبخير قطرك هاي كوچك تر و ميعان آن برروي قطرك هاي درشت تر شروع و با برخورد قطرك هاي كوچك تر با قطرك هاي بزرگ تر ادامه مي‌يابد. در ابرهاي سرد كريستال هاي يخ عامل موردنياز جهت شروع فرآيندهاي رشد قطرك ها هستند. در مواردي كه اين كريستال هاي يخ به صورت طبيعي در داخل ابر ايجاد نگردد، با استفاده از روشهاي مصنوعي مي‌توان كريستال هاي يخ را در ابر ايجاد نمود. در واقع با اين كار مي‌توان شرايط را براي اجراي فرآيندهايي كه منجر به بارش مي‌شوند در داخل ابر بهينه نموده و در نهايت ميزان بارش حاصله از ابر را افزايش داد. از جمله مي‌توان با استفاده از يدور نقره كه داراي ساختمان كريستالي بسيار شبيه به كريستال يخ مي‌باشد و يا نيتروژن مايع، زمينه را براي ايجاد كريستال هاي يخ در محيط فراهم نمود. در ابرهاي گرم نيز با استفاده از موادي كه رطوبت را به خود جذب مي‌كنند و منجر به ايجاد قطره هاي درشت آب در محيط مي‌شوند مي‌توان رشد دانه‌هاي باران را در محيط تحريك و تسريع كرد. اين مواد را به صورت مصنوعي توسط هواپيما يا مولدهاي زميني يا از طريق پرتاب راكت به درون ابر، وارد می کنند.
 امروزه بیش از 40 کشور جهان نسبت به اجرای پروژه های باروری ابرها اقدام می نمایند هرچند در وهله اول به نظر می رسد که فقط افزایش بارش هدف اصلی باروری ابرهای می باشد اما باید توجه داشت که افزایش بارش فقط یکی از قابلیتهای باروری ابرهاست، سایر قابلیتهای این فن‌آوری عبارتند از:
- جلوگيري از ريزش تگرگ(تگرگ زدایی)
- تعدیل بارشهای سنگین
- امکان ایجاد تأخیر در بارش
- پراكنده‌كردن ابرهاي كانوكتيو (جوششي)
- پراكنده كردن مه در اتوبان ها و فرودگاه ها
- مقابله با سرمازدگي محصولات كشاورزي
در ایران نیز هم اکنون تنها از قابلیت افزایش بارش فن‌آوری باروری ابرها استفاده می‌شود.
طراحی سایت
سه شنبه 1 مرداد 1398.
امروز :

نظرسنجی

شما از اطلاعات و پیش بینی های هواشناسی در چه مواردی استفاده می نمایید؟

1193462622 [{"id":"35","title":"- \u06a9\u0634\u0627\u0648\u0631\u0632\u06cc \u0648 \u062f\u0627\u0645\u067e\u0631\u0648\u0631\u06cc","votes":"370","type":"x","order":"6","pct":49.01,"resources":[]},{"id":"34","title":"- \u0633\u0641\u0631 \u0648 \u06af\u0631\u062f\u0634\u06af\u0631\u06cc","votes":"151","type":"x","order":"5","pct":20,"resources":[]},{"id":"33","title":"- \u0628\u0647\u062f\u0627\u0634\u062a \u0648 \u0633\u0644\u0627\u0645\u062a","votes":"34","type":"x","order":"4","pct":4.5,"resources":[]},{"id":"32","title":"- \u0639\u0645\u0631\u0627\u0646 \u0648 \u0622\u0628\u0627\u062f\u06cc","votes":"74","type":"x","order":"3","pct":9.8,"resources":[]},{"id":"31","title":"- \u0635\u0646\u0639\u062a \u0648 \u062a\u062c\u0627\u0631\u062a","votes":"17","type":"x","order":"2","pct":2.25,"resources":[]},{"id":"30","title":"- \u067e\u0631\u0648\u0698\u0647 \u0647\u0627\u06cc \u062a\u062d\u0642\u06cc\u0642\u0627\u062a\u06cc \u0648 \u067e\u0627\u06cc\u0627\u0646 \u0646\u0627\u0645\u0647","votes":"109","type":"x","order":"1","pct":14.44,"resources":[]}] ["#ff5b00","#4ac0f2","#b80028","#eef66c","#60bb22","#b96a9a","#62c2cc"] sbar 200 200 /component/communitypolls/?task=poll.vote MSG_ERROR_NO_SELECTION لطفا یا تنظیمی را انتخاب کنید یا خودتان آن را وارد کنید هر دو را انجام ندهید. MSG_THANK_YOU_NO_RESULTS COM_COMMUNITYPOLLS_LABEL_ANSWERS آرا ...

رو به بالا